My site
Home | Sign Up | Log In
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Maariflənmə » Biografi » Deniz Gezmiş
Deniz Gezmiş
Pasa_007Date: Bazar, 2012-11-11, 4:16 PM | Message # 1
Mayor Genearl
Group: Administrator
Status: Offline
Deniz Gezmis Turkiye Xalq Qurtulus Ordusunun qurucusu, Marksist-Leninist , aktiv kommunist.
Deniz Gezmis 28 fevral 1947-de Ankarada dogulmusdur. Eslen Diyarbekirdendir. Atasi ibtidai tehsil mufettisi Cemil Gezmis, anasi ibtidai sinif muellimesi Muqeddes Gezmisdir. Deniz ibtidai mektebi Sivasda, litseyi Istanbulda oxudu. Litseyde oxuyarken solcu fikirlerle tanis oldu ve hemin vaxtdan ozunu dovrun solcu aksiyalarinin icine verdi.
1965-de Turkiye Fehle Partiyasina(TFP) uzv oldu. 7 noyabr 1966-da Istanbul Universitetinin Huquq fakultesine qebul oldu. 19 yanvar 1967-de Telebe Federasiyasi binasinin satilmasina qarsi etiraz aksiyalarinda cixan hadiselerde tutuldu ve bir gun sonra buraxildi.
Genislenmekde olan telebe herekatinda fealligiyla secilen Deniz 12 iyun 1968-de Istanbul Universitetinin isgalina rehberlik etdi.
28 noyabr 1968-de Istanbul Yesilkoy havalimaninda ABS sefiri Kommerin gelisiyle bagli etiraz aksiyasi kecirmis teyyareni yere enmeye qoymamisdir. Bununla bagli tutulmus ve iki gun sonra buraxilmisdir.
16 mart 1969-da sagci quvvelerle toqqusma zamani yaralanmis ve haqqinda qiyabi hebs cezasi kesilmisdir. Lakin o xestexanadan qacaraq Felestine getmisdir.
1 iyul 1969-da qayitdi. 23 iyulda universitetden qovuldu.
20 dekabr 1969-da universitetde silah tapilmis ve bunun Denize aid oldugu deyilmisdir. Bundan sonra tutularaq hebse gonderilmisdir. 18 sentyabr 1970-de azadliga buraxilmisdir.
Bundan sonra telebe herekatina qosulmamisdir. Yanvar 1971-de Turkiye Xalq Qurtulus Ordusunu qurdu. 11 yanvarda Ankara Is Bankini soydu. 4 mart 1971-de 4 ABS zabitini qacirdi. Amma sonradan geri qaytardi.
12 mart hadiselerinden sonra dostu Yusuf Aslanla Sivasa gederken motosikllari xarab oldu. Bir sikayet sebebiyle polisler ora geldiler. Polislerle atisma esnasinda Yusufla bir-birini itirdiler. Sivasin Gemerek kendinde tutuldu.
Dovrun Daxili Isler naziri Haldun Mentesoglunun otagina getirdiler. Burdaki sohbeti Deniz bele danisir: "
Ben hep başımı dik tutmaya, canlı, dipdiri görünmeye çalışıyorum. Nasıl bitkinim oysa, ayaklarımı zor sürüyorum. Ayakta duracak gücüm kalmamış. Ama belli etmiyorum.
“Geçmiş olsun,” dedi gülerek İçişleri Bakanı.
Suratına baktım pis pis. Hiç bir karşılık vermedim.
Gazetecilere döndü:
“Şu pejmürde kılıklı adam, Halk Kurtuluş Ordusu’nun kahramanıymış.”
“Beğenemedin mi? Tabii kahramanıyım, Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun savaşçısıyım.”
“Nereye gidiyordun?”
“Devrime.”
Haritayı gösteriyor duvarda, Sivas’ı gösteriyor:
“Buradan mı gidilir devrime?”
“Senin kafan almaz böyle şeyleri.”
“Türkiye’de bir tek ordu vardır, o da Türkiye Cumhuriyeti’nin ordusudur.”
“Onun için Demirel ve senin gibiler hemen istifayı bastınız.”
Sinirlendi.
Üzerine bir adım attım.
Geriledi. Şaşırdı. Dehşetli bir panik havası içinde, elini sallayarak ve kekeleyerek:
“Gö-gö-götürün bunu” dedi.
Sürükleyerek çıkardılar beni odadan.
“Göstereceğiz sana da, senin gibilere de, Amerikanın güvenilir köpekleri!” diye bağırdım kapıdan çıkarılırken."
Mehkemesi 6 iyul 1971-de Ankarada basladi ve 9 iyulda bitdi. Edam cezasi aldi.
Edam cezalari o vaxt senatda tesdiq olmali idi. Ismet Inonu ve Bulent Ecevit redd sesi verirler. Suleyman Demirel ise edamdan yana ses verir. Prezident Covdet Sunayda edama ses verir. Hadiseden 15 il sonra jurnalistler Demirele bu haqda sual verdikde Demirel deyir: " soyuq muharibenin talehsiz hadiselerinden biri.". 6 may 1972-de Ankara merkez hebsxanasinda edam edilir. Edamindan sonra bayraqlasaraq Turkiye Inqilabi herekatinin simvoluna cevrilir.

Forum » Maariflənmə » Biografi » Deniz Gezmiş
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2024 | Create a free website with uCoz